loader

40 років відкриттів. BMW GS

Меню

40 років відкриттів

Історія BMW GS, частина перша

Сьогодні вже неможливо собі уявити світ, в якому немає універсальних мотоциклів - таких, як BMW GS. Відмінна керованість на асфальті і вражаючі позашляхові здібності, величезна потужність і комфорт в дальніх подорожах: в 2020 році BMW Motorrad пропонує 7 моделей GS і нам вже здається, що вони були з нами завжди. Ми пропонуємо згадати основні віхи історії цієї легендарної серії, яка назавжди змінила світ мотоциклів.

ЮРСЬКИЙ ПЕРІОД

«Мотоцикли створюють з різними цілями. Деякі зроблені, щоб встановлювати рекорди кола, інші - щоб комфортно долати великі відстані. Якісь - щоб кидатися в очі, а інші - щоб служити дешевим транспортом. Але, наскільки нам відомо, жодного разу в технічному завданні не було фрази "завоювати світ"» - так писав британський журнал Bike про BMW GS.

Ще в 1950-х роках BMW пропонувало для своїх мотоциклів цікаву опцію: розташований зверху глушник.

Мотоцикли використовувалися на бездоріжжі з самого свого народження. У першій половині двадцятого століття в ходу були апарати з коляскою, причому найчастіше - з приводом на два колеса. Але після війни призначення мотоцикла стало змінюватися - завдяки таким моделям, як BMW / 5, він перестав бути суто утилітарною річчю і доступнішим аналогом автомобіля. Мотоцикл перетворився на засіб для отримання задоволення. Але все ж було досить жорстке розділення. Для асфальту - одні мотоцикли. Для бруду - інші.

Двигун R 80 G/S базувався на моделі R 80/7, проте отримав ряд технічних інновацій. Одне тільки нікасилове покриття циліндрів, завдяки якому вдалося відмовитися від сталевих гільз, заощадило майже п'ять кілограмів.

Ідея GS була природною для компанії BMW з самого початку. Свої перші мотоцикли інженер Макс Фрітц проектував в місті Гарміш-Партенкірхен, що в баварських Альпах. Кожен, хто був там, знає: сонячна погода може миттєво змінитися зливою, а прекрасна рівна дорога - закрученим гірським серпантином. Перші мотоцикли BMW були народжені і випробовувалися саме тут, а значить, вони повинні були прекрасно підходити для будь-яких умов. Другий після R 32 моделлю молодої компанії BMW став R 37 - по суті, гоночна версія "тридцять второго». Саме на ній Рудольф Шленкер став першим іноземцем, який переміг в шестиденній ендуро-гонці Six Days в 1926 році у Великобританії. Навіть Ернст Хенне, знаменитий своїм рекордом швидкості в 279,5 км / год на мотоциклі BMW в 1937 році, був, крім цього, успішним гонщиком на бездоріжжі. Мотоцикли BMW завжди славилися універсальністю, і ця ідея стала фундаментом для GS.

НАРОДЖЕННЯ ЛЕГЕНДИ

Своєю появою GS зобов'язаний гонкам, а саме - успіхам заводських гонщиків BMW в 1970-х. На полегшеному мотоциклі R 75/5 Герберт Шек три роки поспіль, з 1970 по 1972 рік, перемагав в чемпіонаті Німеччини в класі більше 500 куб.см., і завоював дві золоті медалі в знаменитій гонці Six Days - в 1971-м і 1973- м. У ті роки на позашляхових змаганнях вже щосили правили бал легкі мотоцикли з двотактними одноциліндровими двигунами - але, як з'ясувалося, важкі німецькі мотоцикли з «опозитами» теж мали непоганий потенціал.

Прототипи, підготовлені BMW, не влаштовували Герберта Шека своєю великою масою, тому для гонок він будував техніку сам. Один з його мотоциклів важив всього 125 кілограмів.

У 1978 році міжнародна федерація мотоспорту заснувала новий клас для мотоциклів з двигунами об'ємом понад 750 кубічних сантиметрів - він ідеально підходив для BMW тих років з їх «опозитами» обсягом 800 куб.см. У BMW терміново спільно з італійською компанією Laverda підготували гоночні моделі під індексом GS800 з двигунами об'ємом 872 куб.см. - на одному з них Вернер Шутц переміг в німецькому чемпіонаті, а Рольф Вітхофт - в європейському. Були і мотоцикли, які гонщики і співробітники BMW переробляли самостійно.

Перші BMW GS800 технічно мало нагадували майбутній серійний R 80 G/S. Зверніть увагу на нахилений вгору двигун.

Компанія BMW в той час стояла на роздоріжжі. В її лінійці були лише моделі з опозитними двигунами різного об'єму: 500, 800 і 1000 кубічних сантиметрів. Вони утворювали молодшу, середню і топ-лінійку мотоциклів. Однак сама концепція опозитного двигуна на той час багатьом здавалася безперспективною. У 1979 році керівництво компанії вирішило віддати пріоритет рядним моторам, які повинні були встановлюватися в прийдешні мотоцикли K-серії - саме їм відводили роль флагманських моделей. «Опозитам» же діставалася роль початкових і проміжних серій, і то - тимчасово: пізніше їх збиралися і зовсім згорнути. Однак проекту R 80 G/S було дано зелене світло.

BMW GS800 на чемпіонаті Німеччини з ендуро.

Терміни були гранично стислими, але над мотоциклом працювали справжні фанати своєї справи. Керівник проекту інженер Рудигер Гутше сам був ветераном гонок Six Days - він брав участь в них на власноруч переробленому R 75/5 і прекрасно знав, що необхідно новому мотоциклу. Всього за 21 місяць після початку розробки почалося серійне виробництво мотоцикла, який назавжди змінив світ.

Заводська команда BMW на гонці Six Days на різних прототипах, побудованих як за участю компанії, так і самими гонщиками.

Назва G/S, яке спочатку писалося саме так, через дріб, означало Gelande Strasse - тобто, «для вулиць і бездоріжжя» (до речі, у прототипу GS800 абревіатура означала Gelande Sport, тобто «спортивний позашляховик»). В якості основи для нової моделі взяли версію R 80/7, хоча на той момент в лінійці BMW вже були моделі R 100 S і R 100 RT з літровими моторами потужністю до 70 к.с. Нового R 80 G/S дістався більш скромний мотор об'ємом 797,5 куб.см., що розвиває 50 к.с. Однак за рахунок декількох інноваційних рішень цей двигун виявився навіть більш прогресивним: наприклад, він отримав Нікасіловое покриття циліндрів, електронне уприскування і полегшений маховик. Крім кікстартера, в якості опції для R 80 G/S з першого ж року виробництва пропонувався електричний стартер - а на деяких ринках він входив в базову комплектацію. Ще однією родзинкою R 80 G/S був односторонній маятник Monolever від гоночного GS800, який був легше і при цьому міцніше попереднього двостороннього. Крім того, така конструкція значно полегшувала процес заміни заднього колеса.

Один із прототипів BMW R 80 G/S, який отримав прізвисько «Червоний диявол».

BMW R 80 G/S замислювався як нішева модель, яка доповнила б численні варіації R 80: R 80/7, R 80 RT і R 80 ST. Але вже за перший рік вона розійшлася по світу накладом у шість тисяч примірників: з огляду на загальний обсяг виробництва в 30 з невеликим тисяч в рік, це практично кожен п'ятий мотоцикл BMW!

І тому було зрозуміле пояснення. G/S вийшов дуже хороший! «Новий BMW R80 G/S - не просто кращий BMW, але і найцікавіший мотоцикл цього року» - писав англійський журналіст Грехем Сандерсон в журналі Bike за листопад 1981. «Це найкращий мотоцикл, коли-небудь побудований BMW» - навіювало йому німецьке видання Motorrad.

1/1

Для мотоциклістів почалася нова ера. Кругосвітні подорожі і експедиції у найвіддаленіші куточки планети - то, що раніше здавалося долею обраних, раптом стало доступно кожному. Мабуть, найвідомішим мандрівником на R 80 G/S став норвежець Хельге Петерсен, який якось поїхав на своєму мотоциклі з дому в 1982 році і повернувся через 10 років, проїхавши на своєму G/S 365 000 км і побувавши в 80 країнах.

ВИПРОБУВАННЯ ДАКАРОМ

К 1980 року знаменита гонка Six Days стала все більш і більш схожею на мотокрос, і важкі мотоцикли тут стали неконкурентоспроможними. Але для нового G/S відкрилася інша можливість: весь світ тоді стежив за марафоном «Париж-Дакар», і вже на наступний рік компанія BMW вирішила брати участь в ньому. І це був абсолютний успіх! У гонці, де більшість мотоциклів навіть не добираються до фінішу, BMW встановила нову планку завдяки швидкості і надійності.

1/1

На ралі-марафоні «Париж-Дакар» BMW R 80 G/S перевершував суперників не тільки в швидкості, але і в надійності.

На старт гонки 1981 року BMW виставила три R 80 G/S, підготовлені командою HPN Motorradtechnik. «Бойові» мотоцикли відрізнялися від серійних посиленим шасі і паливними баками великого обсягу. Хубер Оріоль здобув впевнену перемогу над суперниками, а через два роки повторив свій тріумф на новій модифікації мотоцикла з двигуном 980 куб.см. потужністю 70 к.с. У 1984 році до команди BMW приєднався Гастон Райе, який на той момент вже був триразовим чемпіоном світу з мотокросу - він відразу переміг і повторив успіх в 1985-му.

У 1984 році на честь своїх перемог компанія випустила спеціальну серію дорожніх R 80 G/S Paris-Dakar. Ці мотоцикли відрізнялися збільшеним паливним баком на манер гоночних апаратів - можна сказати, що саме вони стали прадідусями сучасних GS з приставкою Adventure.

1/1

BMW R 80 G/S в спеціальній версії Paris-Dakar.

Але успіхи G/S не обмежувалися тільки Дакаром. У 1984 році R 80 G/S переміг в американській Baja 1000 - найпрестижнішій гонці на континенті. І це не кажучи про те, що серійний R 80 G/S не сходив з обкладинок журналів: в Німеччині його називали найкращим мотоциклом чотири роки поряд. Одним словом, кращої репутації для новачка важко було уявити.

Природно, все це забезпечило BMW R 80 G/S відмінний попит. Дуже скоро модель, яка замислювалася як експеримент, стала найпопулярнішою в модельному ряду компанії. «Великий» GS з опозитним мотором залишається самим продаваним важким мотоциклом і до цього дня. А BMW R 80 G/S у спрощеній версії Basic випускався до 1996 року - останній такий мотоцикл був зібраний в Берліні 19 грудня.

Попит на базову версію R 80 G/S виявився настільки великим, що він протримався на конвеєрі до 1996 року.

Компанія BMW теж не сиділа, склавши руки: вже в 1988 році була представлена модель другого покоління, R 100 GS. Новий R 100 GS (він називався вже так, без дробу в назві) нарешті отримав великий опозитний двигун потужністю 60 к.с., посилену передню підвіску з 40-міліметровою виделкою Marzocchi, задній маятник Paralever і нові спіцованние колеса з безкамерними шинами. Крім версії R 100, були ще молодші модифікації R 80 і R 65. І, звичайно ж, спеціальна версія R 100 GS Paris-Dakar.

1/1

BMW R 100 GS став краще свого попередника у всьому, але перш за все це стосувалося потужності та комфорту в далеких подорожах.

Цікавою особливістю R 100 GS Paris-Dakar був не стільки 35-літровий паливний бак, скільки те, що в ньому була ніша для зберігання речей об'ємом 5 літрів. Потужний захист днища і силові дуги, що заходили на обтічник, одномісне сидіння і великий багажник позаду нього. А в 1991 році GS отримав регульоване вітрове скло і амортизатор Bilstein.

BMW R 100 GS в версії Paris-Dakar мав потужний захист двигуна і обтічника, величезний паливний бак, одномісне сидіння з великим багажником і довгохідну підвіску.

Попит на туристичний ендуро продовжував бити всі рекорди, і саме він, можна сказати, врятував «опозити». До 1993 року концепція розвитку компанії змінилася і тепер звучала так. BMW бачила свою топову лінійку як і раніше у вигляді K-серії з поздовжньо встановленими рядними двигунами. Від малокубатурних опозитних моделей було вирішено відмовитися - вони були надто дорогими у виробництві і не забезпечували прибутку. Замість них в лінійку планувалося додавання доступних одноциліндрових мотоциклів F650. А новому чотирьохклапанному опозитному двигуну об'ємом 1100 куб.см. була відведена роль моделі середнього класу.

 

 Але про це - наступного разу. Слідкуйте за оновленнями!

Зв'язатися з менеджером
Дякуємо Вам! Найближчим часом наші менеджери з Вами зв'яжуться.